Tillsammans med Angelica Åkerman (arkitekt, kurator och ansvarig strateg för arkitektur på Form/Design Center), Lotta Hansson (kommunikatör och samordnare av studiebesök till Malmö stad) och Stadsbyggnadskontoret utforskar vi Malmös utveckling och samtida arkitektur. Med utgångspunkt i utställningarna Malmö in the Making och Imperfect Assemblies får du ta del av hur staden har vuxit och förändrats samt frågor om hur arkitektur och stadsutveckling kan bidra till delaktighet, dialog och ett mer demokratiskt samhälle.
Malmö in the Making
Med utgångspunkt i den nya 3D-modellen över Malmö får du en unik överblick över hur staden har vuxit, förändrats och fått nya funktioner genom åren. Vi berättar om de stora förändringar som format Malmö och om stadsutvecklingen som pågår just nu. Se var nya stadsdelar växer fram, hur tidigare industriområden omvandlas och hur olika delar av staden knyts närmare varandra. Vi berör bland annat bostäder, mobilitet, grönska, klimatanpassning och hållbart stadsbyggande – en perfekt visning för dig som vill förstå både hur dagens Malmö har vuxit fram och vart staden är på väg.
Läs mer om utställningen
Imperfect Assemblies
Med utgångspunkt i Cultures of Assemblys utställning Imperfect Assemblies utforskar vi hur arkitektur och stadsutveckling kan bidra till ett mer demokratiskt samhälle. Utställningen kombinerar en rumslig installation med samtal om hur våra gemensamma rum kan stärka dialog, delaktighet och kollektivt ansvar.
Läs mer om utställningen