This program activity will not be translated
Form/Design Center, i samarbete med Jönköpings kommun och Malmö konst, Malmö stad, bjuder in till en kväll som tar avstamp i två olika projekt: Överraska, variera, förändra och Hela staden är ett monument.
För att sammanfatta och reflektera över arbetet med Överraska, variera, förändra har Jönköpings kommun tagit fram en rapport som utgår från beställaren och konstnärernas perspektiv med fokus på frågeställningar som: hur kan man formulera ett öppet uppdrag i kommunal regi? Hur kan man ta tillvara konstnärers kompetens i samhällsbyggandet?
Med dessa frågeställningar i centrum kommer Överraska, variera, förändra och Hela staden är ett monument öppna upp för analys och reflektion i två modererade samtal under kvällen.
Program
16:30 - Johanna Sjögren Duthy, Form/Design Center hälsar välkommen
16:45 - Visning av filmen Om rastplatser, byråkrati och båtaktioner (Lisa Torell/Jenny Nordmark) av BLICK Film (Palle Lindqvist och Mima Pastor)
17:45 - Frågor till BLICK Film
17:55 - Paus med wraps från Spill
18:15 - Introduktion av rapporten Överraska, variera, förändra av Åsa-Viktoria Wihlborg, ArtPlatform AB
18:30 - Panelsamtal #1: Lisa Torell, Jenny Nordmark, konstnärer Överraska,variera, förändra, Felicia Mulinari, dramatiker och poet, Hela staden är ett monument. Moderator: Molly Sjögren, curator och arkitekt
19:00 - Paus
19:05 - Panelsamtal #2: Anna Wahlstedt och Rena Baledi, Malmö konst, Malmö stad, Filip Zezovski Lind och Joel Albinsson, Jönköpings kommun samt Jaana Järretorp, Region Skånes kulturförvaltning. Moderator: Molly Sjögren, curator och arkitekt
19:35 - Frågor till panelerna
20:00 - Mingel
Om projekten
Överraska, variera, förändra tog avstamp i ett beslut av Jönköpings kommun att avsätta medel för konstnärliga gestaltningsuppdrag som inte var direkt kopplade till 1%-regeln. Initiativet togs av politiken för att stärka arbetet med offentlig konst och dess synlighet i det offentliga rummet. Mot den bakgrunden utlystes tre deluppdrag: två konstnärliga och ett med fokus på dokumentation och film. De två konstnärerna som tilldelades uppdrag var Lisa Torell och Jenny Nordmark, och projektet dokumenterades av filmarna på BLICK film (Mima Pastor & Palle Lindqvist).
Hela staden är ett monument var en utställning inom ramen för projektet antirasistiskt monument. Den bestod av flera tillfälliga verk och kunde upplevas på olika platser runt om i Malmö. På så vis blev staden och dess invånare bärare och skapare av makt, minnen och historia. Samtliga verk är skapade specifikt för utställningen och baserade på flera månaders research i och om Malmö. Verken möts genom konstnärernas olika praktiker och undersöker såväl maktstrukturer som omsorgs- och minnespraktiker i det offentliga rummet.